Slůvko do ouška
Kategorie: Pro inspiraci
Jozef Luscoň, salesián působící na Slovenku, kterého můžeme znát i jako autora knihy Do Akce jde Titus, napsal mimo jiné i knihu s názvem
Slovko do uška, kterou jsme přeložili a postupně nabídneme jednotlivé kapitoly...
Chlapec hodil tašku do kouta a klesl do křesla. Matka se ho ptá:
„Honzíku, co jste dnes probírali na hodině náboženství?“
„No, paní katechetka nám vyprávěla, jak Bůh vyslal Mojžíše za nepřátelské linie na záchrannou misi.“
„Coo?“
„Tak, tak…Výprava měla vyvést Izraelity z Egypta. Když se rychlým přesunem dostal až k moři, nechal ženisty udělat pontonový most a všechny dostal na druhou stranu. Potom vysílačkou požádal velitelství o leteckou podporu. Bombardéry vyhodily most do vzduchu. Nepřítel neprošel a mise byla splněná.“
„Toto, že vám vykládala paní katechetka? vyjekla od údivu matka.
„No, ne přesně. Ale kdybych ti to řekl tak, jak ona, nevěřila bys mi.“
Tento příběh odhaluje leccos. Jedna pravda má tuto podobu: mnozí mladí lidé myslí i hovoří podle předlohy, kterou jim podsouvají média. S tímto světem se děje cosi mimořádného. Podobně jako v Babyloně. Přichází matení jazyků…Každý něco prožívá, snaží se to popsat, ale neví (neumí) to pojmenovat. Nemá dostatek slov. Proto se někteří vrací k jednoslovným výkřikům, vzdechům, skřekotu, posunkům….Je stále obtížnější si rozumět. A přitom slova mají tak důležitou úlohu při předávání hodnot. V knize jde o pokus alespoň trochu říct, co se dá dělat se slovem při výchově.
Skoro všichni, pro které je kniha vhodná, jsou už představení v úvodním příběhu. Jsou to rodiče, vychovatelé a mládež. Vy byste vlastně měli pohnout tímto světem. Jestliže to nedokážete, pohněte alespoň touto knihou. Potěší mě, když ji podstrčíte kamarádovi, katechetům, animátorům, ale i trenérovi, skautovi, či horolezci. Je vhodná i na setkání a posezení s přáteli.
O aktuálnosti této velké pravdy se přesvědčujeme stále více. Darebáci se spolčují a chystají pasti na čestné lidi. Této potopě je třeba postavit hráz. Chce to návod. V jednotě je síla. A jednota se buduje slovem, gestem, skutkem, láskou…Proto cílem následujících řádků této knihy je budovat jednotu...
Knihu můžete číst i meditativně. Pomaličku- trošku ráno, něco během dne a trošku večer. Doporučuji vám po přečtení úseku, vrátit se nazpět a popřemýšlet, jak se slova dotkly vaší duše. Vnímejte přitom svoje pocity. Pojmenujte je. Ty dobré si ponechte, zabalte je do úsměvu a pošeptejte je druhému jako slůvko do srdce.
Proč se kniha jmenuje Slůvko do ouška? To má na svědomí don Bosco. Jeho byste se měli zeptat…On věděl, co komu kdy pošeptat, aby se to dotklo jeho srdce. Já jsem v tom jen amatér…No alespoň to zkouším. Posuďte sami, jak se mi to podařilo. Ale jestliže po přečtení knihy začnete moudřeji zacházet se slovem, můj cíl je splněný. S radostí vás budu při setkání poslouchat. Takže??
Autor: Jozef Luscoň
Sdílet
Autor: Anička Balintová |
Vydáno dne 07. 12. 2020 | 1403 přečtení
Počet komentářů: 0 |
Přidat komentář |
