Společenství čistých srdcí

Premiéra dokumentárního filmu o mučedníkovi P. Josefu Toufarovi

Kategorie: Zajímavé

Boží muka, zdroj: www.pixabay.com, Licence: CC0 Public Domai Pozvání na premiéru dokumentárního filmu adresuje svým divákům Česká televize. Fascinující i provokující dokument České televize odhaluje nově zjištěná fakta a svědectví, která se váží k osobnosti P. Josefa Toufara, jeho mučitelům a dobovému kontextu.Základem pro dokument se stala stejnojmenná kniha scenáristy Miloše Doležala....



Životní příběh kněze Josefa Toufara ztvárněný v dokumentu s názvem „Jako bychom dnes zemřít měli“, odvysílá televize v úterý 29. 11. ve 21.00 hodin na programu ČT2.

P. Josef Toufar


Životní příběh P. Josefa Toufara


Josef Toufar se narodil 14. července 1902 v Arnolci u Polné, v rodině hostinského a sedláka. Rodným domem se mu tedy stala hospoda s výčepem a sálem, která byla středem života malé obce. A tak není divu, že si Josef vzal do života pestrou "výbavu"- smysl pro humor, umění být s lidmi a umět jim naslouchat i poradit, sociální citlivost, organizační schopnosti, pracovitost i pevnou vůli. Vyrůstal se čtyřmi sourozenci a když mu v 8 letech zemřela maminka, hluboce ho to zasáhlo a není bez zajímavosti, že se ve svém pozdějším kněžském životě bude výrazně angažovat v pomoci sirotkům a dětem z neúplných rodin.

Již před první světovou válkou chtěl jít studovat Borromeum do Hradce Králové, což byla škola připravující možné budoucí kandidáty kněžství ke vstupu do semináře, ale válečné udalosti jeho vstup překazily. A později zase otcova sedlácká neústupnost, trvající na tom, že syn Josef se musí oženit a zůstat na rodném gruntě. I z toho je patrné, že nevyrůstal ve zbožné katolické rodině, nýbrř od začátku se musel ke svému povolání probíjet přes řadu překážek. Jeho povolání ke kněžství bylo tak silné a ryzí, že tyto obtíže překonával s neobyčejnou trpělivostí.

Teprve až otcova smrt a finanční dědictví umožnily šestadvacetiletému Josefu Toufarovi jít studovat střední školu, gymnázium v Havlíčkově Brodě, aby dosáhl maturity a mohl jít do semináře. Po řadě obtíží Josef Toufar v roce 1935 maturuje, vstupuje do kněžského biskupského semináře v Hradci Králové a již za války, na konci června 1940 je vysvěcen na kněze. Primice, povolená německými protektorátními úřady, se konala v rodném Arnolci.

Prvním kaplanským působištěm se stalo městečko Zahrádka na Vysočině- mezi Ledčí a Humpolcem. Místo, které je dnes z větší části zatopeno vodou přehradního jezera Želivka a ze kterého zůstal stát románský kostel sv. Víta, připomínající osmileté působení obětavého kněze.

Ve dnech komunistického převratu roku 1948 se v Zahrádce ustavuje Akční výbor národní fronty a hned 28. února probíhala v nedalekém okresním městě scůze předsednictva okresního akčního výboru, kde je jednomyslně a rázně usneseno: "Požádat diecézi v Hradci Králové, aby přeložila faráře Toufara. Důvod není uveden. Na podporu Josefa Toufara vzniká v Zahrádce a okolí petice, kterou podepsaly stovky farníků. Pod nepolevujícím politickým tlakem nakonec sám Josef Toufar rezignuje.

V novém číhošstkém působišti, kam přichází v dubnu roku 1948 se hned odhodlaně pouští do díla- do duchovní obnovy farnosti a oprav. Zasněžená Vysočina, číhošťský kostelík, třetí neděle adventní, 11. prosince 1949. Při dopolední bohoslužbě, právě ve chvíli Toufarova kázání, se podivuhodně rozkývá dřevěný oltářní křížek a zůstane stát nakloněn a zkroucen ke kazatelně s mírným převisem. Záhadný úkaz vidělo 20 svědků.

Událost v Číhošti se následně roznesla po celý Čechách a do zapadlé vesnice se sjíždějí stovky poutníků i zvědavců. Z Číhoště se tehdy, na přelomu roku 1949/1950 začalo stávat poutní místo. Situace, která se absoutně nehodí do scénáře komunistické straně, která v té době bojuje s Církví.

Po pár týdnech přešlapování státní aparát rozjíždí akci. Chtějí donutit faráře k lživému doznání, že sám hýbal křížkem, a ukázat tak křesťanské náboženství jako podvodné opium pokrokového lidstva. Josef Toufar má být pak veřejně, před celým národem obviněn z toho, že jako podvodník s křížkem hýbal za pmoci gum a pér.

P. Josef Toufar je ve večerních hodinách 28. ledna 1950 tajnou státní bezpečností unesen z číhošťské fary, odvezen do valdického vězení a tam brutálně vyslýchán speciální sedmičlennou Instruktážní skupinou Státní bezpečnosti. Jenže něco „neklape“ – technikům od StB se v číhošťském kostele podvodný mechanismus nedaří sestrojit tak, aby fungoval, a kněz Josef Toufar ve valdických kobkách bude po následující čtyři týdny trápen a sadisticky ubíjen k smrti. Nemá se k čemu přiznat, je nevinný.

P. Josef Toufar dodýchal 25. února 1950 ve věku nedožitých 48 let. V roce 2013 byl zahájen proces jeho blahořečení.

kříž, zdroj: www.pixabay.com, Licence: CC0 Public Domain / F
Zdroj: www.doo.cz (Diecéze Ostravsko-opavská), časopis Milujte se č. 30, str. 6-15

Sdílet

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 28. 11. 2016 | 2093 přečtení
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Důležité kontakty:
P. Marek Dunda koordinátor SČS, marek@fatym.com
P. Vilém Štěpán, villelmus@seznam.cz, spoluzakladatel iniciativy SČS přijímá do SČS s přesahem za hranice ČR zvlášť Medžugorje.
Tisková mluvčí SČS Jana Julinková (roz. Brabcová)
zástupkyně tiskové mluvčí, na kterou je možné směřovat dotazy:
Anna Bekárková annabekarkova@gmail.com tel.: 736 522 818

phpRS PHP MySQL Apache
Tento web běží na upraveném redakčním systému phpRS.

Vyhledávání
Ubytování v České KanaděKomorníkUbytování KunžakChata rybníkaUbytování větších skupinChata KomorníkChata Jižní ČechyPenzion skupinyChata Česká KanadaPenzion Česká KanadaUbytování StrmilovRybařeníChata na Samotě

Přihlásit se (upravit nastavení)
Zapomenutí hesla
Zrušení účtu

Odhlášení

Registrace nového čtenáře