Společenství čistých srdcí

Neuvěřitelně hluboké svědectví Jeremyho Campa

Kategorie: Svědectví

Chtěl bych vás pozvat do společnosti a troufnu si taky říct do společenství modlitby zpěváka Jeremyho Campa. Pro mě je Jeremy mladým mužem se srdcem raněným životem, ale uzdraveným Boží láskou, která z jeho srdce vyvěrá přímo do jeho písní. Jeremyho se vám pokusím přiblížit díky scénáři, který jsem napsal pro Pohovku Rádia7 a tehdy jsme si hráli písně z jeho alba Restored z roku 2004.





Přiznám se, že jsou hudebníci, kteří mě zaujmou svou tvorbou ještě dřív, než znám nějaký jejich text nebo něco ze života. Mezi takové patří i Jeremy Camp. Pak, když jsem našel jeho životní svědectví, tak se mi až zatajil dech, jak Bůh může v našich životech konat a to právě v těch nejtěžších situacích. Na Jeremyho životě se podepsal v dobrém slova smyslu fakt, že je synem kazatele. Možná tohle byl základní impulz pro volbu jeho pozdější školy, kterou se stala Biblická univerzita v Indianě. Ve svém volném čase se věnoval hře na kytaru a tato kombinace spolu se zpěvem znamenala pozvolný start jeho kariéry. Začal vystupovat v kostelích, na biblických skupinkách... všude, kde mohl nějak přispět po celé Jižní Kalifornii. Při jednom takovém vystoupení zavítal do San Diega, kde se začal odehrávat jeho životní příběh, příběh skutečné lásky.



Právě zde v San Diegu se potkal se svou budoucí ženou Melisou. Byl to její způsob zapálení pro Boha, který znamenal počátek vztahu. Jeremy prozradil, který moment byl pro něj rozhodující, že jej naprosto zaujala: „Když jsem tam začal hrát chválu, ona zvedla ruce nad hlavu a začala chválit Boha.“ Po čtyřech měsících vzájemného poznávání však přišlo zklamání. Melisa mu sdělila, že se musí rozejít. Důvod byl pro něj nejasný, ale respektoval to. Své zklamání vkládal do svých písní a na koncertech se snažil vše překonat svou chválou Boha. Tak si jej Pán připravoval k přijetí toho okamžiku, který měl přijít. Jednou Melisa zavolala z nemocnice, že zde leží s rakovinou a to bylo pravým důvodem rozchodu. Nechtěla, aby se trápil tím, že je těžce nemocná.

Jeho první návštěva Melisy v nemocnici se hluboce zapsala do jeho mysli a vzpomínka na ni nám odhaluje skutečnou krásu této mladé ženy: „Vešel jsem do pokoje a ona nebyla smutná, ona se radovala, věřila Bohu.“ Jeho slova: „Miluji Tě“ pro ni zazněla v okamžiku, kdy se těžce vyrovnávala se skutečností, že ztrácí vlasy po chemoterapii. Každý den, který mohli, trávili spolu v nemocnici. Když ji po několika měsících propustili, jejich vztah byl tak hluboký, že se vzali. Jediné, o co se mohli v této situaci opřít, byla jejich vzájemná láska a hluboký vztah k Bohu. Bez něj by oba těžce nesli to, co následovalo. Krátce po svatbě se dostavili první potíže, které potvrdili to nejhorší, čeho se obávali. Melisa má několik málo měsíců života. Jeremy jí stál věrně po boku až do 5. února 2001, kdy Melisa ve svých jednadvaceti letech odešla za Pánem.



Jeremy však nezatrpkl na život a na Boha, přestože se musel ve svých třiadvaceti letech vyrovnávat s touto bolestnou zkušeností. Ve svých písních myslí na přání své ženy Melisy, aby na každého dopadla Kristova milost, do které vkládá všechnu svou bolest. Jako první píseň po smrti Melisy napsal I Still Believe (Já tiše věřím), která vyšla na albu Stay v roce 2002. „Rozptýlená slova a pusté myšlenky, mám pocit, že se vylévá mé srdce. Nikdy předtím jsem se necítil tak rozpolcený. Zdá se mi, že nevím, kde to začíná. Ale teď cítím Tvou milost dopadající jako déšť, který z každého konečku prstu smývá mou bolest. Já tiše věřím v Tvou věrnost. Já tiše věřím v Tvou pravdu. Já tiše věřím v Tvůj nebeský svět. Dokonce když nevidím, já tiše věřím... Ač otázky se sliby tiše mlží mou mysl, mé tiché zdání trpí. Dokonce když odpovědi pomalu plynou, mé srdce je svědkem Tvé přípravy. Jediné dobré místo je v Tvé náruči, kde Ti předložím své modlitby. Zde můžu vidět, že toto byla Tvá vůle pro mě. Pomoz mi vědět, že Ty jsi blízko. Já tiše věřím v Tvou věrnost... Dokonce když nevidím, já tiše věřím...“

„Nevěděl jsem, jaká píseň to tehdy byla, ale jak se nyní dívám na slova, mohu vidět, jak pro mě Bůh připravoval cestu, po které teď jdu,“ řekl o I Still Believe Jeremy. Jedna ze skutečností, kterou si díky Melisině smrti uvědomil, je, že hudba není jeho život, ale Kristus. Jediné, na čem opravdu záleží, je to, co děláme pro Ježíše na této Zemi. Jeho písně se tímto staly povzbuzením pro mnoho lidí. „Hodně lidí ví o tom, co se stalo s Melissou, ale i když vidí její fotografie a slyší mě o ní mluvit, vidí taky, jaký pokoj mi přináší vědomí, že je u Pána.“

Jeremy je dnes opět ženatý, se svou ženou Adrienne mají dvě dcery. Jeho setkání s ní se odrazilo na textech písní alba Restored, které dnes posloucháme. Vyšlo 3 roky po smrti Melisy v roce 2004. „To, že teď mám za manželku Adrienne, je neuvěřitelné požehnání, dává mi tolik opory, takže myslím, že něco takového můžete očekávat od alba Restored. Jsem ohromený, když se dívám, kam mě Bůh zavedl. Adrienne mi dala takovou perspektivu! To, jak mi pomáhala vyrovnat se s Melissinou smrtí, mi ukázalo, jak může být Bůh v životě věrný. Obdivuji její citlivost a křehkost. Když potřebuje Boží milost, neřekne jenom: ‚Bože, odpusť mi, zhřešila jsem a lituji toho‘, ale ‚Bože, odpusť mi, že jsem zranila Tvoje srdce.‘ A to mě pořád dostává a je to hlavní faktor v mém uzdravování.“

Když se zasnoubil se svou nynější manželkou Adie, jihoafrickou zpěvačkou, napsal vzadu autobusu píseň Restored. "Když Melissa zemřela, nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl být tam, kde teď jsem. Ale Bůh mi otevřel život. Někdo se mě ptal, jak můžu říkat za takových okolností, že všechno je v pohodě. Nikdy jsem neřekl, že všechno je v pohodě. Řekl jsem jen, že Bůh mě zachránil z toho zmateného, bolestného místa v mém životě. Dal mi sílu a vyvedl mě ze tmy. Zůstaly jizvy. Zůstaly vzpomínky. Ale nemůžu popřít, že mi Bůh dal obrovské požehnání. Musím být tak vděčný! Mám dvě děti, krásnou manželku, jsem unešený Boží milostí a Boží věrností."

Celé toto album Restored obsahuje emoce Jeremyho „znovuobnového šťastného života.“ Jeho neustálá touha sloužit se odráží v hymnech, díky kterým se na koncertech plní stadiony, ale i veselých rock'n'rollových vypalovačkách i silných chválících baladách, které jsme již slyšeli. Poselství této desky je jasné: udeřit do strun se všemi následovníky Krista, ať už mají za sebou jakoukoliv vzdálenost na své cestě víry.

Následující píseň This Man (Tento muž) Jeremy poukazuje na Kristovu vykupitelskou oběť: „Koruna, která neukázala žádnou důstojnost, tu on nosil. A byl uznán Králem na celém světě, aby ukázal potupu. Ale jen krása plynula z tohoto místa. Držel tíhu nečistoty. Hloubka jeho milosti proudila s každým vymazaným hříchem. Věděl, že to je cesta, proč přišel. Vyměnili byste si místo s tímto mužem? Snášeli byste hřeby z jeho rukou? A my už ani nevíme, že prýštila krev a voda. V tom on ukázal, jak moc se staral.“

Do hlubin Božího milosrdenství, které Jeremy taky bytostně zažívá, nás přenese písní Take You Back. Je pro mě nádherným převyprávěním podobenství O marnotratném synu, Jeremy v ní říká:
„Odpověď na důvod, proč se držím, je v Tobě. Objímáš mne, abych byl silný. Ačkoliv mých chval bylo tak málo, i když padám a shazuji Tvé jméno. Ale našel jsem v Tobě Srdce, které rozsévá odpuštění, nahrazující všechny tyto myšlenky bolestných vzpomínek. Ale já vím, že Tvá odpověď vždy bude:
Já Tě vždycky vezmu zpět, i když jsi přestal bojovat, já Tě vždycky vezmu zpět, i když tě prostupuje bolest.“

Chtěl bych na závěr ze srdce poděkovat Martě Kulaté, která se na tomto pořadu podílela svými překlady. Troufnu si říct, že píseně alba Restored nám pomohly poodhalit další kapitolu v životním příběhu neuvěřitelného umělce Jeremyho Campa. Přeji nám všem, aby nás naplňovala taková láska ke Kristu, s jakou se setkáváme v jeho písních a především v jeho životě. Ať se tak stane.


Pavel Šupol, www.hudba.signaly.cz

Sdílet

Související články:
Dobrovolně na Ukrajině (03.07.2011)
Louis Pasteur (12.04.2011)
Dvakrát osvobozen (27.03.2011)
Všechno k větší slávě Boží (07.12.2010)
Kouzelník (19.11.2010)
Od in vitro k NaProTECHNOLOGII (20.10.2010)
Z výletu (04.09.2010)
Dopis z misií (22.07.2010)
Nebe (13.03.2010)
Kdo se najde? (20.01.2010)
Vize (11.01.2010)
Dopis jedné bosenské řeholnice matce představené (10.01.2010)
USA a co vás tam překvapí? (07.10.2009)
Jak jsem jela a dva měsíce byla v USA (26.08.2009)
Staň se dobrovolníkem v zahraničí (25.03.2009)
Cena společenství (19.01.2009)
Život v jižním Tyrolsku (15.11.2008)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Autor: Anička Bekárková | Vydáno dne 05. 05. 2009 | 5404 přečtení
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.hudba.signaly.cz


Důležité kontakty:
P. Marek Dunda koordinátor SČS, marek@fatym.com
P. Vilém Štěpán, villelmus@seznam.cz, spoluzakladatel iniciativy SČS přijímá do SČS s přesahem za hranice ČR zvlášť Medžugorje.
Tisková mluvčí SČS Jana Julinková (roz. Brabcová)
zástupkyně tiskové mluvčí, na kterou je možné směřovat dotazy:
Anna Bekárková annabekarkova@gmail.com tel.: 736 522 818

phpRS PHP MySQL Apache
Tento web běží na upraveném redakčním systému phpRS.

Vyhledávání
Ubytování v České KanaděKomorníkUbytování KunžakChata rybníkaUbytování větších skupinChata KomorníkChata Jižní ČechyPenzion skupinyChata Česká KanadaPenzion Česká KanadaUbytování StrmilovRybařeníChata na Samotě

Přihlásit se (upravit nastavení)
Zapomenutí hesla
Zrušení účtu

Odhlášení

Registrace nového čtenáře