Společenství čistých srdcí

Nedělní slovo

Kategorie: Pro inspiraci

květina, zdroj: www.pixabay.com, CC0 Public Domain V rámci naší rubriky Nedělní slovo, přestavíme postupně další brožurku, tentokrát s názvem Láska pod lupou...





8. TA PRAVÁ – TEN PRAVÝ


Hovořil jsem s několika mladými lidmi, jak si představují dobré manželství. Jeden odpověděl: "A ono něco takového ještě existuje?" Je to zajímavý vývoj: za stara byla volba partnerů pro manželství záležitostí rodičů. Ti rozhodovali podle vlastního uvážení – jaká je rodina, jaké majetkové poměry. Snoubenci se před svatbou sotva uviděli, natož poznali. Dnes si vybírají mladí sami, koho chtějí. Považujeme to za velký pokrok. Čím to, že jejich volba dopadá často doslova katastrofálně, takže se manželství někdy stává postrachem místo vyvrcholením mládí?

Hledejme příčiny, proč jim to tak často nevychází, hledejme, jak jim pomoci. Příčiny jsou zhruba dvě: jednak nejsou mladí pro manželství sami dost připraveni, za druhé neumějí dobře volit, vybírat partnera. O první příčině jsme už hovořili: mladí lidé vstupují dnes do tzv. "zralého" věku zpravidla ještě nevyzrálí, nehotoví. A kdo nezná sám sebe, kdo nerozumí sám sobě, jak si má rozumět s tím druhým?

Proto je především nutno mladým pomáhat, aby se pro manželství dobře připravili. Řekli jsme si už, že tato příprava je nepřetržitý proces, který začíná v dětství vytvořením zdravých základních návyků a pokračuje až do dospělosti. Druhá příčina je v tom, že mladí neumějí rozumně vybírat partnera. Jestliže demokratická forma našeho života dává mladým lidem právo, aby si sami partnera volili, pak toto právo nese s sebou také závazek a zodpovědnost. Na to je právě známost: s touto myšlenkou jsme se včera rozešli. Během ní se mají mladí navzájem: 1. POZNAT, 2. VYZKOUŠET a na základě tohoto poznání se 3. VYCHOVAT, dovychovat.

Poznat se, vyzkoušet se. Zde se dělávají největší chyby. Měsíce spolu chodí, ale nevědí o sobě nic víc, než že "on je bezva", že si jsou sympatičtí. Přijdou už na faru ptát se na svatbu a ona ani neví, jakého je on vlastně náboženství. Ví jen, že ho má ráda. Jenže sám erotický vztah pro celý život nestačí. Musí tu být navíc i shoda rozumová, shoda v názorech na základní otázky života. Pokusně byly už vypracovány vědecké testy a psychologické dotazníky, které mají mladým lidem pomoci předem zjistit, zda mají vyhlídky na dobré manželství. Byly o tom i pořady v naší televizi. Jsou takové testy spolehlivé? Snad jen potud, že pomohou negativně: vyloučit, které páry se k sobě nehodí. Mohou pomoci ukázat na překážky a rozpory, které mezi nimi jsou. Ale dosud neexistuje vědecká metoda, která by pozitivně předem stanovila: tito dva budou spolu zaručeně šťastni. Jediná spolehlivá zkouška byla a zůstává i dnes zkouška času. Dostatečně dlouhá známost, aby se navzájem před sňatkem vyzkoušeli. Sňatek po příliš krátké známosti se zpravidla brzo ukáže jako ukvapený.

Přišli za tři měsíce po svatbě. Že mají potíže, že si to tak nepředstavovali. "Proč jste se vlastně brali?" – "On byl ohromně veselý a legrační." – „Ona se tak nádherně bavila mými vtipy." Jenže za tři měsíce se zásoba vtipů vyčerpá, i nejlepší vtip se oposlouchá a vzájemný vztah se odhalí jako romantické vzplanutí, které brzo vyhoří. Sňatek byl ukvapený. Brali se dva cizinci. Kdy jsou dva zralí pro trvalý vztah? Je nutno, aby žena měla k muži hlubokou úctu a důvěru, aby se s ním cítila bezpečně. Není proto zpravidla k dobrému, je-li žena energičtější, silnější, šikovnější, vzdělanější nebo starší než muž. A když už žena převahu má – někdy jí nic jiného nezbývá, když on je pasivní – pak aspoň ať ji nedává veřejně najevo. Naproti tomu musí muž cítit hluboký obdiv k duši ženy: proto má mít žena víc jemnocitu, mírnosti, vkusu. Muž se má ptát, zda tato dívka, s kterou má známost, může být opravdu srdcem jeho rodiny. Žena se má ptát, zda tohoto chlapce bude moci uznávat za hlavu rodiny, zda on jí opravdu bude. Bezhlavá manželství nejsou schopna života a manželství s dvěma hlavami také ne.

K manželství nesmí vést slepá zamilovanost, ale vidoucí láska. Taková, která vidí toho druhého tak, jak je – i s chybami a návyky. Marie Ebner-Eschenbachová říká: láska je sice silnější než smrt, ale špatné návyky jsou smrtí lásky, jsou-li neúnosné. Pozoruj proto především chování svého milého v rámci rodiny. Jak se chová k sestře, bratrovi, k vlastní mamince, tak se bude chovat za tři měsíce po svatbě k tobě. I celé ovzduší rodiny ti mnoho poví. Jak se chovají k sobě navzájem? Mají se rádi nebo se stále kritizují? Pomáhají si navzájem ochotně a bez řečí? Dovede se tvůj nápadník klidně koukat, jak se druhý s něčím pachtí, aniž ho napadne jít pomoci? Nepatří mezi muže, kteří se kasají svou silou, ale když mají donést ze sklepa kbelík uhlí, hned se začnou bát housera? Jak se chová ve společnosti? Zná míru, když přijde na stůl víno? Zná čas, kdy skončit a jít spát, nebo miluje partie jako: "nepůjdem dom, až ráno v šest?" Jaký je na pracovišti? Rozumí své práci, má ji rád, nebo na ni stále jen znechuceně láteří? Je dobrým kamarádem, snáší se s ostatními? Vyhýbej se typům "prvních milovníků", kteří mají pocit, že jsou neodolatelní dobyvatelé srdcí – jejich samolibý sebeobdiv by brzo umořil obdiv tvůj. Chlapec by si měl umět všimnout i například toho, jaký pořádek má ta jeho ve svých věcech, ve své kabelce. Zda je jí samozřejmostí dát věci na své místo. Je jí vaření běžnou prací – nebo od něho pohrdavě utíká? Připálená čočková polévka, přesolené brambory a zdrcnutý knedlík dovedou unavit. Umí si sama něco zašít, udělat, nebo má obě ruce levé? Co by si s nimi počala, až bude mít ošetřovat děti?

Jaké má záliby? Má smysl pro krásu, pro přírodu, pro hudbu, pro dobrou knihu? Budete si mít o čem vykládat? Nenudíte se spolu, nemusíte hledat, o čem hovořit? Nuda je rakovinou manželství, a dva, kteří nemají společné záliby, jsou jak dva tahouni, které spojuje jen společná kára dětí a starostí o domácnost. A to je pro pěkné manželství málo. Dovedeš si představit svého chlapce jako dobrého tátu? Víte, ono stát se otcem je snadné, ale být dobrým otcem je těžké. Je také třeba bezpečné zjistit, zda ten druhý je zdravý. V mnoha zemích na Západě se už stalo zvykem, že si rodiče snoubenců předkládají zdravotní atest – úřední lékařskou zprávu. Soucit s nemocným je krásná ctnost, ale žádný důvod ke sňatku. Bovet říká, že lze ze soucitu za někoho nasadit život, ale že nelze ze soucitu si někoho vzít. To by měla zvlášť dobře slyšet děvčata. Láska ze soucitu je falešná, zkarikovaná, nepřirozená láska, a to se pak v manželství mstí – a to na obou; oběma se tím těžce ublíží. A ještě jedno je nezbytné: znát toho druhého i ve špatné náladě. Jaký je, když se rozzlobí. Už Benjamin Franklin řekl, že když snoubenec polije své dívce nové šaty červeným vínem nebo si jí sedne na klobouk, pozná o její povaze víc než po deseti svatebních nocích.

Když začal uvažovat o ženění Charles Darwin, šel na to s obvyklou vědeckou důkladností. Na list papíru udělal dva sloupce a zapisoval tam pro a proti. Na straně "pro" byl pěkný sloupek kladů (děti, domov, je milá, krásně se umí smát atd.), ale na straně "proti" byl přesto sloupec delší. (Ztráta času, večer asi nebudu moci číst, peníze, omezení svobody.) Nakonec však oba sloupce podtrhl a napsal pod to: "Žádný strach, kamaráde, jsou i šťastní otroci, jde se na to." Bez téhle odvahy by všechno zkoumání, zkoušení bylo na nic. Kdo se neodváží, nevyhraje. Ale nevyhraje také, kdo neváží pečlivě, neuvažuje. Manželství ze sebevětší lásky zůstává vždy a po všem uvažování rizikem. Ale kdo ví, že láska není žádné perpetuum mobile, že se musí stále živit, živit z věčných zdrojů milosti Boží, z důvěry v Boží pomoc a oporu, ten ať se toho po zralé úvaze s důvěrou odváží.

vztah, zdroj: www.pixabay.com, CC0 Public Domain









Sdílet

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 30. 07. 2017 | 1647 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Důležité kontakty:
P. Marek Dunda koordinátor SČS, marek@fatym.com
P. Vilém Štěpán, villelmus@seznam.cz, spoluzakladatel iniciativy SČS přijímá do SČS s přesahem za hranice ČR zvlášť Medžugorje.
Tisková mluvčí SČS Jana Julinková (roz. Brabcová)
zástupkyně tiskové mluvčí, na kterou je možné směřovat dotazy:
Anna Bekárková annabekarkova@gmail.com tel.: 736 522 818

phpRS PHP MySQL Apache
Tento web běží na upraveném redakčním systému phpRS.

Vyhledávání
Ubytování v České KanaděKomorníkUbytování KunžakChata rybníkaUbytování větších skupinChata KomorníkChata Jižní ČechyPenzion skupinyChata Česká KanadaPenzion Česká KanadaUbytování StrmilovRybařeníChata na Samotě

Přihlásit se (upravit nastavení)
Zapomenutí hesla
Zrušení účtu

Odhlášení

Registrace nového čtenáře