Společenství čistých srdcí

Zamilovanému se lehčeji žije

Kategorie: Pro inspiraci

srdce, zdroj: www.pixabay.com, CC0 Creative Commons Volné pr Nabízíme další kapitolu z knihy Zaľúbenému sa ľahšie žije, kterou napsal Jozef Luscoň...

Kde jsi Ty?

Dva mladíci se vydali na cestu. Aby jim cesta rychleji utekla, začali si povídal. Ten mladší se zeptal staršího: "Viděl jsem film Probuzený upír? To je hodně dobrý film." Jeho kamarád se usmál a odpověděl: "Film jsem viděl, ale nebyl to dobrý film. Byl jen zajímavý. A to jen pro Tebe."

Troufám si říci, že i ty se díváš někdy na filmy a kromě různých efektů tě zaujme ústřední motiv, děj příběhu. Dobrý příběh má hlavního hrdinu, potom nějakého zloducha a hromadu dalších postav, které jsou buď na jedné nebo na druhé straně.

A představte si, že jeden takový super příběh, žijeme. To jak hluboce jsme v něm "ponořeni", to si člověk nedokázal vůbec ani představit. Zjevil nám ho Bůh a je zapsaný v Písmu svatém. Tento příběh je pro nás nesmírně důležitý, protože nám říká, o co vlastně ve své podstatě jde. Říká- kdo jsem, odkud jsem, proč jsem tady, co mám dělat a co mě čeká po smrti...V příběhu je dobrý hrdina i strašný zloduch. A věřte mi, že je to opravdové drama. Chcete ho slyšet? Příběh zní takto:

Na počátku je Bůh:
Bůh je Bůh. Je všemohoucí, vševědoucí a je Láska. A Láska se vždy rozdává. Chce udělat i druhé lidi šťastné. Proto stvořil anděly. Nejkrásnější z nich byl Lucifer. Ozdoba nebe. Avšak ten se pyšně rozhodl, že se vzepře a Bohu už nebude sloužit. Chtěl ho sesadit z trůnu (porov. Ez 28, 12-15) A touto myšlenkou získal i dalších několik andělů. Proti nim se postavil archanděl Michael a jiní věrní andělé. Následně se strhl nelítostný boj, ve kterém dobří andělé vyhráli a zlí byli svrženi. Ďáblové však neustále číhali, kde by jen mohli uškodit. Příležitost rozšířit rebélii se jim naskytla v momentě, kdy Bůh stvořil nádherné, inteligentní bytosti. Ano, byli jsem to my, lidé. (porov. Gn 1, 26-29)

Šíření rebélie:
Ďábel hned spěchal a navštívil první lidi a namluvil jim, že Stvořitel jim něco důležitého zatajil, protože se bojí, aby lidé náhodou nebyli jako Bůh. Být jako Bůh? Eva i Adam nastavili uši. To by se přece hodilo. A podle jejich nového "kamaráda" stačí jen tak málo- sníst ovoce. Sníst nebo nesníst? Komu máme věřit? Rozhodli sa. Ovoce snědli. No hned zjistili, že je zle, že jsou nazí. Teda, že jim chybí tělesná a duchovní ochrana- milost posvěcující. Mysl se jim zatemnila, vůle oslabila. Ďábel se smál, člověk bolestně stonal (porov. Gn 3). No Bůh lidi nenechal bez pomoci. Pro jejich záchranu spustil nový projekt. Tento plán nazýváme Dějiny spásy. Centrální úlohu v něm hraje Hrdina, který dostal jméno Mesiáš. (porov. Gn 3,15)

Bible nám popisuje i to, jak se první hřích transformoval do jiných podob. Na obzoru byla první vražda, kdy Kain zabil svého bratra Ábela (porov. Gn 4,8) Potom hřích "díky" dalším lidem mutuje a nabírá na síle. Bůh je neopustil. Provázel je a vychovával je. Vyvolil si židovský národ a v něm proroky, kteří stále více objasňují tajemnou postavu Mesiáše- Vykupitele. Jedině On se dokáže s úspěchem postavil na odpor satanovi i démonům.

Mezi silami dobra a zla probíhá boj. Ďáblové nás do tohoto souboje vtáhli. No, nezoufejme. Hlavu vzhůru. Zvítězíme, když se postavíme na stránu Pána Boha. A na čem to závisí? To je Jeho tajemství. Ovlivňuje nás "duch", kterého "nasajeme". Ne do plic, ale do srdce.

Shrnutí kapitoly:
Bůh zjevil věci, které přesahují naše chápání a vnímání. Dal nám vědět o sobě i o tom, jak můžeme dojít spásy. Je to zapsané v Písmu svatém a uchované též v Tradici. Spása není jen obyčejné slovo. Je to povolání.

Předsevzetí: Jedním dobrým skutkem se přidej na stranu dobra.

kříž, zdroj: www.pixabay.com, CC0 Public Domain Zadarmo pre

Sdílet

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 15. 04. 2019 | 316 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Důležité kontakty:
P. Marek Dunda koordinátor SČS, marek@fatym.com
P. Vilém Štěpán, villelmus@seznam.cz, spoluzakladatel iniciativy SČS přijímá do SČS s přesahem za hranice ČR zvlášť Medžugorje.
Tisková mluvčí SČS Jana Julinková (roz. Brabcová)
zástupkyně tiskové mluvčí, na kterou je možné směřovat dotazy:
Anna Bekárková annabekarkova@gmail.com tel.: 736 522 818

phpRS PHP MySQL Apache
Tento web běží na upraveném redakčním systému phpRS.

Vyhledávání
Ubytování v České KanaděKomorníkUbytování KunžakChata rybníkaUbytování větších skupinChata KomorníkChata Jižní ČechyPenzion skupinyChata Česká KanadaPenzion Česká KanadaUbytování StrmilovRybařeníChata na Samotě

Přihlásit se (upravit nastavení)
Zapomenutí hesla
Zrušení účtu

Odhlášení

Registrace nového čtenáře